niedziela, 29 maja 2011

Probiotyk + prebiotyk = synbiotyk

Nie wszystkie bakterie szkodzą. Obecność bakterii kwasu mlekowego w przewodzie pokarmowym jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, również dla jego odporności. Utrzymują one równowagę, hamując rozmnażanie się szkodliwych bakterii.

Objawy braku tej równowagi to:
  • biegunki, 
  • wzdęcia, 
  • zaparcia, 
  • bóle brzucha, 
  • podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe oraz na alergie.

Jak dochodzi do utraty równowagi bakteryjnej w organizmie?

Najczęściej przyczyną jest leczenie antybiotykiem, który niszczy nie tylko „złe”,ale i „dobre” bakterie, a także stres i nieprawidłowe odżywianie.

Co robić, jeśli mamy podstawy sądzić, że brakuje nam równowagi bakteryjnej?

Zwykle sięgamy po jogurty i kefiry. I słusznie, ponieważ zawierają żywe kultury bakterii kwasu mlekowego – probiotyki.

Jednak by wystarczająca do przywrócenia równowagi ilość bakterii dotarła w aktywnej postaci do jelit, trzeba wypić litr jogurtu dziennie.
Dlatego, zwłaszcza przy poważniejszych zaburzeniach i dokuczliwych objawach, warto sięgnąć po dostępne w aptekach naturalne i bezpieczne preparaty, zawierające żywe kultury bakterii. Często są one wzbogacane w dodatkowe szczepy bakterii, nie występujące w sposób naturalny w jogurtach (np. Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus, L.casei, L. bulgaricus).

Warto wiedzieć, że najwięcej powikłań zdrowotnych wiąże się z uszkodzeniem mikroflory dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Ważne jest więc, aby preparat zawierał nie tylko laktobakterie, które chronią górny odcinek przewodu pokarmowego, lecz również bifidobakterie, odpowiedzialne za równowagę flory bakteryjnej jelita grubego.
Oprócz „dobrych” bakterii preparaty powinny zawierać tzw. prebiotyki, czyli substancje, odżywiające te bakterie i pobudzające ich namnażanie. Należą do nich oligosacharydy i inulina. Produkty takie funkcjonują pod nazwą synbiotyku.
 


Takie preparaty, zawierającym zarówno probiotyki, jak prebiotyki, dostępne są już na rynku. Warto stosować je już podczas, a także po kuracji antybiotykiem. Takze każda kuracja oczyszczająca ,odtruwająca i odkwaszająca powinna byc uzupełniona synbiotykiem.

1 komentarz:

  1. Cenne informacje. Jak najbardziej warto przyjmować probiotyki, szczególnie jeśli przyjmujemy w tym czasie antybiotyk, mamy problemy jelitowe, osłabioną florę bakteryjną. Jeśli szukacie sprawdzonego probiotyku bez recepty to na https://trilac.pl/ odsyłam. Optymalny skład, mogą go stosować zarówno dzieci jak i dorośli.

    OdpowiedzUsuń