czwartek, 28 kwietnia 2011

Skrzyp polny - źródło krzemionki

Skrzyp polny jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co czyni z niego zioło o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.

Skrzyp polny działa przeciwbakteryjnie,  remineralizująco i regenerująco. Ziele jest cennym źródłem flawonoidów  i soli mine ralnych, zwłaszcza potasu i  krzemu, którego duże ilości niezbędne są w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek szybko rosnących, czyli występujących w skórze, włosach i paznokciach. Krzem jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kośćca, zapobiegając jego odwapnianiu, a jego poziom w organizmie zmniejsza się wraz   z wiekiem.. W miejscu złamania kości, poziom krzemu podnosi się aż kilkadziesiąt razy, by przyspieszyć regenerację po urazach.


W ziołolecznictwie stosuje się pędy skrzypu polnego.

Wodne, winne i wodno-alkoholowe wyciągi ze skrzypu są źródłem krzemu.
Wzmacniają włosy i paznokcie, podnoszą elastyczność włókien kolagenowych, stabilizują strukturę kolagenu, opóźniają procesy starzenia skóry. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, łagodzą objawy teleangiektazji i trądziku różowatego. Wzmagają usuwanie z ustroju chloru i sodu, zmniejszają obrzęki. Zapobiegają odkładaniu blaszek miażdżycowych. Hamują rozwój miażdżycy. Zmniejszają ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu. Działają regeneracyjnie na skórę i błony śluzowe. Przyśpieszają gojenie oparzeń i ran oraz wrzodów żołądka i owrzodzeń jelit.

Skrzyp ma właściwości przeciwkrwotoczne, hamuje krwotoki z nosa i zapobiega ich występowaniu.
Zapobiega powstawaniu kamicy moczowej,wspomaga oczyszczanie układu moczowego z piasku.Zmniejsza obrzęki na tle hipernatremii i hiperchloremii.

Działa czyszcząco na krew. Reguluje przemianę materii.            

Przyśpiesza gojenie stawów i kości (zrastanie po złamaniach). Doskonały w połączeniu z glukozaminą, chondroityną, i kwasami tłuszczowymi nienasyconymi w leczeniu stanów zapalnych stawów i zmian zwyrodnieniowych.. 

Zapobiega rozdwajaniu końcówek włosa, łamliwości włosów, łamliwości paznokci oraz rozwarstwianiu się płytek paznokciowych. 

Zewnętrznie napar ze skrzypu polnego używany jest do płukania włosów, by wzmocnić cebulki włosowe, zapobiec nadmiernemu wypadaniu i przetłuszczaniu, jak również do przemywania skóry i ziołowych kąpieli przy stanach zapalnych skóry.

Napar ze skrzypu polnego jest również skuteczny w stanach zapalnych dziąseł i gardła.  Płukanie jamy ustnej herbatką z ziela działa przeciwzapalnie.

Odwar
Ziele skrzypu wymaga gotowania, wtedy ściana komórkowa należycie mięknie i rozpada się, uwalniając  z wnętrza składniki aktywne. Gotowanie ziela powinno trwać minimum 5 minut, potem maceracja około 30 minut,( najlepiej gotować 15 minut, po czym odstawić na 30 minut), przecedzić i pić po 100 ml 4 x dziennie. Odwar sporządzać z 1 łyżki ziela na szklankę wody. Ekstrakcję wodą ułatwia oczywiście zmielenie  (zmikronizowanie) ziela, np.w młynku do kawy.

Wino z ziela skrzypu:
jako środek moczopędny i czyszczący krew oraz źródło krzemionki, środek przeciwzapalny i przeciwwy- siękowy.W celu przygotowania takiego wina skrzypowego należy 125-130 g ziela świeżego skrzypu zalać 500 ml wina mocnego czerwonego, gotować 5 minut, odstawić do ostygnięcia, dolać 100 ml alkoholu  40% (rum lub wódka czysta), odstawić w słoju szczelnym na 2 tygodnie. Przefiltrować. Zażywać 1 x dziennie po kieliszeczku na wzmocnienie naczyń krwionośnych, jako środek przeciwsklerotyczny, obniżający poziom cholesterolu, moczopędny, przeciwobrzękowy i przeciwzawałowy.

Sproszkowane ziele skrzypu jest mało efektywne w działaniu, wyjątkiem jest ziele zmikronizowane. Taki proszek skrzypowy można zażywać po 1 g 5 razy dziennie (dziennie 5 g). jako środek moczopędny.

Suchy wyciąg z ziela skrzypu  w formie kapsułek,dostępny w handlu Jest wartościowy i wygo- dny w stosowaniu. Dawka 250 mg 2-3 razy dziennie na poprawienie stanu skóry, włosowatych naczyń (uszczelnienie, wzmocnienie), włosów i paznokci.

Okłady ze skrzypu polnego
Odwar ze skrzypu polnego jest z powodzeniem stosowany zewnętrznie dla ułatwienia gojenia trudnych do wyleczenia uszkodzeń skóry, owrzodzeniach jak również w łagodzeniu stanów zapalnych spojówek oczu.
5 łyżek suszonego ziela skrzypu gotować na wolnym ogniu w litrze wody przez 30 minut. Przecedzonym odwarem namoczyć sterylną gazę i przyłożyć na ranę. Okłady należy zmieniać 3 – 4 razy dziennie.

Tonik zapobiegający rozszerzaniu naczyń krwionośnych
Skrzyp polny dzięki właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne stosowany jest w pielęgnacji cery dojrzałej i naczynkowej, zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci.
Odwar sporządzony z dwóch łyżeczek suszonego skrzypu polnego odcedzamy i za pomocą wacika wklepujemy w umytą skórę, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie występują rozszerzone naczynka.

Kąpiel o działaniu antycellulitowym
Napar sporządzony z 3 garści ziół i 1 litra wody dolewamy do wody w wannie. Kąpiel powinna trwać ok. 10 minut.

Sok ze świeżego ziela
Systematyczne wcieranie w skóre głowy  zmniejsza wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost, wzmacnia i regeneruje nawet bardzo zniszczone wlosy.

Maseczka ze skrzypu
Aby zrobić maseczkę ze skrzypu wystarczy 1 łyżka zmielonego ziela skrzypu i 1 szklanka wrzącej wody.
Ziele skrzypu zalewamy wrzątkiem, odstawiamy pod przykryciem na 10 minu, do ostudzenia.
Przy cerze suchej możemy dodac kilka kropli oliwy lub olejku arganowego( lub innego sprawdzonego)
Przy cerze tłustej można dodac klilka kropli soku z cytryny. Otrzymaną papkę nakładamy na twarz.
Maseczkę pozostawiamy na około 10 minut.zone włosy, zwiększa ich grubość i wytrzymałość na uszkodzenia oraz zapobiega przetłuszczaniu.



 
żródło:
P.Błoch - Skrzyp polny - źródło krzemionki
www.rozanski 
http://www.atw.krakow.pl 

3 komentarze:

  1. Wspaniały artykuł, dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. doskonały artykuł:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ostatnie zdanie w artykule, a dokładnie "10 minut.zone włosy," - co to znaczy?
    Maseczkę pozostawiamy na około 10 minut.zone włosy, zwiększa ich grubość i wytrzymałość na uszkodzenia oraz zapobiega przetłuszczaniu.

    OdpowiedzUsuń