niedziela, 21 kwietnia 2013

Stellaria, czyli Gwiazdka


Gwiazdnica pokryła ledwo nagrzaną ziemię rozległymi łanami
W sklepach zielarskich nie jest dostępne ziele
gwiazdnicy, choc rośnie w całej Polsce (lasy, zarośla, pola, ugory). Trzeba je pozyskać z na-tury.

Gwiazdnica pospolita – Stellaria media Vill.  (Alsine media) z rodziny Caryophyllaceae.

Jest to pospolita roślina zielna w naszym kraju.
Ma ona tez swoje nazwy ludowe, które kryją w sobie pamięć zastosowania leczniczego, czy  ma-gicznego: mokrzyca, kurzyślad…
Surowcem jest ziele, najlepiej kwitnące.

W składzie chemicznym zawiera: saponiny triterpenowe, alkaloidy, śluzy, flawonoidy (rutina), PABA, kwas askorbinowy, sporo selenu, cynku, tiaminy, niacyny i karotenu, gamma-linolenowy kwas, pochodne kwasu benzoesowego, kumaryny.

Działa silnie przeciwzapalnie, wzmacniająco ogólnie, przeciwreumatycznie, wykrztuśnie, żółciopę-dnie, regulująco na wypróżnienia, odżywczo, odtruwająco.

Zalecana w trądziku, łuszczycy, reumatyzmie, kaszlu, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i opłucnej, astmie, alergii, zapaleniu jelit, hemoroidach (lewatywy).

Zastosowana na skórę działają wyraźnie przeciwwysiękowo, przeciwzapalnie i rozjaśniająco na cerę.
Pobudza ziarninowanie tkanki łącznej właściwej i naskórnikowanie = epitelizację (wzrost i regene-rację tkanek nabłonkowych, w tym naskórka).

Wodny wyciąg i sok z gwiazdnicy łagodzi objawy świądu, zaczerwienienia i trądziku różowatego.
Zmiękcza naskórek i wągry, ułatwia oczyszczanie porów.

Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i suchego zapalenia skóry. Podnosi wilgotność skóry, poprawia jej elastyczność. Stosowana doustnie i zewnętrznie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwio-nośne.

Przy chorobach wątroby, jako środek odtruwający, żółciopędny pić napar na czczo 1 raz dziennie.
Dodatkowo wyreguluje wypróżnienia. Świeże ziele roztarte z masłem lub tranem, albo olejem  lnia-nym przyspiesza gojenie ran, oparzeń, wyprysków i odleżyn.
  • Napar – Infusum sporządza się zalewając świeże lub suche rozdrobnione ziele gwiazdnicy wrzącą wodą (2 łyżki na 200 ml). Napar można pić 2-4 razy dziennie po 100 ml; w chorobach układu oddechowego, grypie i przeziębieniu 50-100 ml naparu co 4 godziny, najlepiej z sokiem malinowym lub miodem.
  • Olej gwiazdnicowy (stellariowy) Oleum Stellariae: 1 szkl. świeżego mielonego ziela zwilżyć
    alkoholem 40%, potem zlać ciepłym olejem winogronowym, lnianym lub arachidowym      (400 ml oleju); wytrwiać w ciemnym miejscu przez 14 dni. Przefiltrować. Zmiany łuszczycowe smarować kilka razy dz. Można stosować do nacierania całej skóry oraz oczyszczania schorzałych miejsc. Olej można warto też spożywać doustnie – 2 razy dz. po 1 łyżce.
  • Na zimę sok lub macerat z gwiazdnicy można zamrozić w torebkach do lodu.

Zamiast pietruszki do zupy.
Gwiazdnicę sprzedawano kiedyś w pęczkach jako włoszczyznę na europejskich bazarach. W Północnych Indiach nadal sprzedawana jest na targach jako warzywo, a przyrządzana jest podobnie jak szpinak.
Może służyć jako witaminowe uzupełnienie diety niemal przez cały rok w postaci dodatku do zup czy sałatek (zawiera dużo witaminy C i karoten).

Od kilku lat zainteresowało się gwiazdnicą kilka ośrodków badawczych w USA i w Wielkiej Brytanii, które prowadza badania nad jej właściwościami odtru-wającymi i odchudzającymi. Ich wyniki wskazują, że ziele gwiazdnicy, dzięki właściwościom usprawniania procesów przemiany materii, pomaga kontrolować wagę.

Obecnie uważa się, ze gwiazdnica oczyszcza też krew, stymuluje jej wytwarzanie, reguluje procesy trawienia, a ponadto działa lekko przeczyszczająco. Zmiażdżone ziele gwiazdnicy przykładane na skórę (podobnie Jak liście kapusty) wyciąga toksyny z organizmu.

Młode ziele gwiazdnicy ma specyficzny, łagodny smak i nadaje się do spożycia zarówno na surowo, Jak i gotowane jako jarzyna. Jej kruche, delikatne pędy można także dodawać do sałatek i twaroż-ków - jak pisze autorka książki:  Lecznicze przysmaki - pani Teresa Lewkowicz-Mosiej.

Ja osobiście polecam nieco zmodyfikowany przepis na:

Masełko z gwiazdnicą
• 100 g świeżych listków gwiazdnicy
• łyżeczkę suszonego i zmielonego chrzanu
• 250 g masła
• sól i pieprz do smaku.
Gwiazdnicę miksujemy blenderem dokładnie z chrzanem, przyprawami i masłem.
Pasta jest doskonałym dodatkiem do chleba.

Zielony napój z gwiazdnicą
200 g świeżych listków gwiazdnicy
miód lub cukier
1 cytryna
1,5 litra wody.
Gwiazdnicę miksujemy w blenderze, zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 3-4 godziny, odcedzamy i dodajemy sok z cytryny i miód lub cukier. Podajemy po schłodzeniu.

zdjęcia: autorki
tekst: http://adremida.pl/wp/gwiazdnica-pospolita/
          http://rozanski.li/?p=2349
          http://rozanski.li/?p=409
          http://www.studioastro.pl/?art=media&id=18



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz