Dzięki niemu włosy nabierają blasku, paznokcie robią się mocniejsze, a organizm odporniejszy. Do tego tani jak barszcz. Prezentujemy olejek do zadań specjalnych.
Olej rycynowy i kłopoty z głowy – podśpiewywała pod nosem moja babcia, robiąc sobie na włosy okład z olejku rycynowego, kiedy byłam dzieckiem. Mieszała go w filiżance z oliwą, wbijała do mikstury żółtko, dodawała kilka kropel cytryny i jeszcze raz porządnie mieszała. Do dziś pamiętam ten „mlaszczący” dźwięk, jaki wydawało nakładanie babcinej odżywki na włosy. Następnie owijała upaćkaną głowę bezużyteczną foliową torebką, a na koniec okręcała ją ręcznikiem, jak turbanem. Przypominała mi Sindbada Żeglarza. Chodziła w tym orientalnym nakryciu głowy po domu czasami przez kilka godzin. I być może właśnie w tym kryje się sekret jej gęstych (do dziś), choć srebrnych jak u gołąbka włosów...
Z toaletki do apteczki
Dawniej olejek rycynowy zajmował ważne miejsce w toaletce elegantek. Stosowały go do wzmocnienia czupryn, rozdwojonych paznokci, wypadających rzęs i brwi. Po prostu regularnie wcierały w wymienione miejsca tę żółtą, lekko podgrzaną ciecz. Bo olej rycynowy posiada nawilżające, wygładzające i zmiękczające właściwości. Ale nie tylko. Jeszcze do niedawna był powszechnym lekiem przeczyszczającym. Lekarze stosowali go przy zaparciach i zatruciach pokarmowych. Teraz już się go nie zaleca, bo dowiedziono, że picie oleju rycynowego może prowadzić do niebezpiecznego podrażnienia błon śluzowych jelita i przekrwienia jelita grubego.
Ku pokrzepieniu
Za to olejek rycynowy można bez obaw stosować jako środek na wzmocnienie ogólnej odporności organizmu. Chodzi o okłady, które pobudzają krążenie i pracę gruczołów limfatycznych oraz pomagają oczyścić narządy wewnętrzne z zalegających toksyn, a także stawić czoła infekcjom wywołanym przez wirusy i bakterie.
Jak to zrobić?
Do wykonania rycynowego okładu potrzebna będzie buteleczka oleju rycynowego, woda, soda oczyszczona, rondelek, kawałek tkaniny flanelowej (15x15 cm), przezroczysta folia spożywcza, poduszka elektryczna lub termofor. Olejek podgrzej w buteleczce w kąpieli wodnej (wstawiając do rondelka z wodą). Następnie nasącz flanelę ciepłym płynem. Przyłóż okład po prawej części brzucha tuż pod żebrem i okręć się szczelnie folią spożywczą. Teraz połóż się wygodnie na plecach, na okład przyłóż ciepłą poduszkę elektryczną lub termofor i okryj się kocem. Poleż tak godzinę (dzieci pół godziny). Po tym czasie przemyj miejsce po okładzie roztworem sody oczyszczonej (dwie łyżeczki na litr wody), a następnie przemyj mydłem z wodą. Powtarzaj zabieg przez trzy wieczory, tuż przed snem. Trzeciego dnia wypij łyżeczkę oliwy. Zrób cztery dni przerwy i ponownie trzy dni kuracji. Uwaga! Okładów rycynowych nie powinny robić kobiety podczas ciąży i menstruacji.
autor:Ina Lenkiewicz
źródło:gwiazdy.com.pl/
http://hipokrates2012.wordpress
http://www.milionkobiet.pl/uroda%2Folejek-rycynowy-na-wlosy,10234,1,a.html
zdjęcie:
Też już słyszałam, że olejek rycynowy skutecznie wzmacnia paznokcie ale przyznaję, że nie miałam jeszcze szansy z niego korzystać. A lubię mieć ładne i zadbane paznokcie dlatego chyba najwyższa pora. I łatwiej je potem też pomalować prawda? Na https://kolorowepaznokcie.pl/ można znaleźć wiele pomysłów na takie paznokciowe stylizacje, jak je też dopasować do kreacji, okazji :)
OdpowiedzUsuń